habermarmara34 @ gmail.com

Değerli okuyucularımız bu yazımızda CHP İstanbul'daki 50 Milyon Doların Rüşvet hikayesini anlatmaya çalışacağım. Para hırsı için Kendi Partili hemde meclis üyelerini bile nasıl satmışlar. Önce hatırlatmak için girişi özetle baştan aldım. İyi Okumalar...

CHP'yi karıştıran 50 milyon dolar olayında Eski Pendik İlçe Meclis Üyesi Tuncer Özyavuz'la birlikte 5 CHP'linin, Boğaz'a nazır arsada yapılan imar değişikliğiyle ilgili açılan davayı 50 milyon dolar rüşvet karşılığı geri çektiği iddiası, partiyi karıştırdı

İstanbul Boğazı'na nazır bir arsayla ilgili geri çekilen dava, CHP'de bomba etkisi yarattı. İddialara göre; Ortaköy'de 2007'de işadamı İsmail Akyıldız'a ait 18 bin 135 metrekarelik arsada imar planı değişikliği yapıldı. İmar hakkı 0.15 emsalden 2.00 emsale çıkarıldı.

İZLEME KOMİSYONU'NDAYDILAR

Bu, rezidans, ticari alan ve konut yapılması planlanan arsa için yaklaşık 6 kat fazla bir kazanım demekti. O dönem CHP, plan tadilatlarındaki usulsüz rant artışıyla ilgili tam 181 dava açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) imar planlarındaki artışları takip etmesi için 9 kişilik "İzleme Komisyonu" kurdu. Bu davalardan biri ise Ortaköy'deki arsayla ilgiliydi. O dönem İBB Meclisi'nde görev yapan 5 CHP'li; Pendik İlçe Meclis Üyesi ve İzleme Komisyonu üyesi Tuncer Özyavuz, Başakşehir İlçe Meclis Üyesi olan ve İzleme Komisyonu'nun sekretaryasını yapan Serdar Bayraktar, partide yerel yönetimlerden sorumlu Şükrü Metin ile Özyavuz'un yanında avukat olarak çalışan Hüseyin Doğan ve Nilay Kalkan Şeker, bu arsadaki değişikliği mahkemeye taşıdı. Davanın takibini ise Özyavuz üstlendi. Ancak Özyavuz, bir süre sonra diğerlerine "Ben komisyon üyesiyim. Yanımda çalışan partili avukat arkadaşlar var. Onlara vekalet verelim takip etsinler" dedi. Bayraktar ve Metin, hiç düşünmeden avukatlar Doğan ve Şeker'e vekalet verdi. Ancak iki avukat, son genel seçimden önce davayı geri çekti. Bu gelişmenin ardından "Davadan feragat etmek için 50 milyon dolar rüşvet alındı" iddiaları gündeme geldi.

5 CHP'Lİ DİSİPLİN KURULU'NA...

CHP İstanbul İl Başkanlığı, iddialar üzerine Özyavuz, Bayraktar, Metin, Doğan ve Şeker'i kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk etti. Bayraktar ise bilgisi olmadan davanın geri çekilmesi nedeniyle avukatları Baro'ya şikayet etti. Avukatlar için "Suiistimal, avukatlık kanununa aykırı davranma ve kamuoyu nezdinde küçük düşürülme" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

CHP DİSİPLİN KURULU İFADELERİNDE NELER VAR

CHP İstanbul İl Başkanlığı; aralarında CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri avukat Tuncer Özyavuz ve Serdar Bayraktar, CHP İstanbul İl Eski Başkan Yardımcısı ve yerel Yönetimler sorumlusu Şükrü Metin’in bulunduğu 5 CHP’linin 50 milyon dolar rüşvet aldığı iddiasıyla tedbirli olarak  “kesin çıkarma” talebiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verdi.

AÇILAN DAVADAN FERAGAT ETTİLER

CHP İstanbul İl Başkanlığı; söz konusu kişilerin Beşiktaş Ortaköy’de bulunan 18 bin 135 m2’lik arsanın 1/5000’lik imar planı değişikliğine karşı açılan davanın feragat nedeniyle reddedilmesi gerekçesiyle partiden ihraç edilmesinin istendiği öğrenildi.

KILAVUZ: 50 MİLYON DOLARI SERDAR BAYRAKTAR VE TUNCER ÖZYAVUZ BÖLÜŞMÜŞ

CHP İstanbul Belediyesi Eski Meclis üyesi Serdal Kılavuz, CHP İstanbul İl Başkanlığı Disiplin Komisyonu’nda verdiği ifadede; “Bu paralar Mustafa Sarıgül tarafından bilinir. Beni Özgür Aydın aradı ve ‘Bu işten 50 milyon dolar alındı’ dedi. Serdar Bayraktar ve Tuncer (Özyavuz) bölüşmüş’ dedi” ifadelerini kullandı.

OLAY NASIL GELİŞTİ?

Aralarında CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis eski üyeleri avukat Tuncer Özyavuz ve Serdar Bayraktar, Oğuz Kaan Salıcı’nın il başkanı olduğu dönemde CHP İstanbul İl Eski Başkan Yardımcısı ve yerel Yönetimler sorumlusu Şükrü Metin, Tuncer Özyavuz’un yanında avukat olarak çalışan Hüseyin Doğan ve Nilay Kalkan Şeker’in bulunduğu 5 CHP’li; Beşiktaş Ortaköy Vadisi’ndeki imar plan değişikliğine dava açtı.

Söz konusu davada; Beşiktaş Ortaköy Vadisi’nde 39 pafta, 1079 ada,76-100 arası parsellerden oluşan toplam 18 bin 135 m2 arsanın 1/5000’lik imar planı değişikliğiyle imar hakkının 0.15 emsalden 2.00 emsal arttırıldığı iddia edildi. 5 CHP’li; davayı kazanmalarına rağmen davadan feragat etti. CHP’li avukatların davadan vazgeçmelerinin alınan 50 milyon dolarlık rüşvet çıktı.

CHP İstanbul İl Başkanlığı; rüşvet iddialarına ilişkin Tuncer Özyavuz, Serdar Bayraktar, Şükrü Metin, Tuncer Özyavuz’un yanında avukat olarak çalışan Hüseyin Doğan ve Nilay Kalkan Şeker’iDisiplin Kurulu’na sevk etti.

50 MİLYON DOLAR ALINDI VE BÖLÜŞÜLDÜ

CHP İstanbul Belediyesi eski Meclis üyesi Serdal Kılavuz, CHP İstanbul İl Başkanlığı Disiplin Komisyonu’nda verdiği ifadede; “Bu paralar Mustafa Sarıgül tarafından bilinir. Beni Özgür Aydın aradı ve ‘Bu işten 50 milyon dolar alındı’ dedi. Serdar Bayraktar ve Tuncer (Özyavuz) bölüşmüş” dedi. Özgür Aydın, Tuncer Özyavuz’la buluşmuş. Görüşme Tuncer Özyavuz’un ofisinde olmuş. Ofiste sesli kamera kaydı varmış. Kayıtta Özgür herkese küfür etmiş. Davalardaki vekalet ücretleri yüzünden 7-8 TL ödeme yaptım” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul İl Başkanlığı; rüşvet skandalında ismi geçen 5 kişinin tedbirli olarak  “kesin çıkarma” talebiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verdi.

CHP'nin Beşiktaş Arazi Davasında Skandal Tebligat

CHP, İBB meclis Grubu Avukatlarından Av.Hüseyin Doğan’ın, Beşiktaş Ortaköy’de Trilyonluk arazinin plan tadilatıyla ilgili açtığı davayı, Danıştay’da kazanmasına rağmen feragat ettiği dava ile ilgili bir skandal daha ortaya çıktı.

CHP, İBB meclis Grubu Avukatlarından Av.Hüseyin Doğan’ın, Beşiktaş Ortaköy’de Trilyonluk arazinin plan tadilatıyla ilgili açtığı davayı, Danıştay’da kazanmasına rağmen feragat ettiği dava ile ilgili bir skandal daha ortaya çıktı.

Mahkeme tarafından Avukatı azleden meclis üyesi Serdar Bayraktar’a gönderilen tebligatın, Bayraktar’ın eline geçmemesi için, postacının elinden alındığı ortaya çıktı.

Tebligatın mahkeme kaleminden itibaren takip edilerek, azledilen Avukatla aynı ofiste çalışan başka bir Avukat vasıtasıyla, dağıtıma girmeden postacıdan alındığı öğrenildi. Olayı doğrulayan İBB meclis üyesi Serdar Bayraktar “Mahkemenin verdiği kararın tebligatı mahkeme kaleminden postaya verilmiş ancak, azlettiğim Avukatla aynı ofiste çalışan başka bir Avukat, tebligatı kalemden takip ederek, postaneden dağıtıma çıkarken postacıdan almış. O nedenle tebligat bana ulaşmamış” dedi. Ama ben bu dosyada feragat etmeyen tek kişi olarak mahkeme kararına itiraz ettim. Mahkeme de benim azilnamemi dikkate almadan karar vermiş. İtirazım büyük ihtimalle kabul edilecektir ve biz bu davayı kazanacağız” dedi

CHP'yi Karıştıran 50 Milyon Dolarlık Rüşvetin İlk Duruşması Yapıldı.

CHP, İBB meclis Grubu Avukatlarından Av. Hüseyin Doğan’ın, Beşiktaş Ortaköy’de Trilyonluk arazinin plan tadilatıyla ilgili açtığı davayı, Danıştay’da kazanmasına rağmen feragat ettiği dava ile ilgili bugün Bakırköy 13.Ağır Ceza Mahkemesinde ifade verdi. Av. Hüseyin Doğan "davadan feragat et talimatını, bana CHP Üst Düzey Yöneticisi verdi. Hem yazılı hem de sözlü olarak” dedi.

CHP, İBB meclis Grubu Avukatlarından Av. Hüseyin Doğan’ın, Beşiktaş Ortaköy’de Trilyonluk arazinin plan tadilatıyla ilgili açtığı davayı, Danıştay’da kazanmasına rağmen feragat ettiği dava ile ilgili bugün Bakırköy 13.Ağır Ceza Mahkemesinde ifade verdi. Av. Hüseyin Doğan "davadan feragat et talimatını, bana CHP Üst Düzey Yöneticisi verdi. Hem yazılı hem de sözlü olarak” dedi.

CHP, İBB meclis Grubu Avukatlarından Av. Hüseyin Doğan’ın, Beşiktaş Ortaköy’de Trilyonluk arazinin plan tadilatıyla ilgili açtığı davayı, Danıştay’da kazanmasına rağmen feragat ettiği dava ile ilgili Vekâleti veren eski CHP İBB. meclis üyelerinin haberimiz olmadan nasıl feragat eder diyerek Av. Hüseyin Doğan hakkında yapmış oldukları suç duyurusunun ardından Davanın ilk duruşması bugün Bakırköy 13.Ağır Ceza Mahkemesinde Başladı.

Duruşmada ifade veren Av. Hüseyin Doğan ; “ Dosya Danıştay’dan döndükten sonra 190 davanın içinde davacı konumunda bulunan ismini vermek istemediğim belediye meclis üyesi müvekkilim ile CHP teşkilatında üst yönetici olan ismini vermediğim bir kişinin talimatı üzerine iki davadan feragat ettim, yazılı ve sözlü olarak bu talimatlar verilmiştir, sadece 2 dava dosya numarası verildi bende bu 2 davadan feragat ettim. Ancak yazılı talimat şu an bende yoktur. Yanında çalıştığımı Av. Tuncer Özyavuz ile bu feragatleri görüşmedim. Ancak haberi olduğunu düşünüyordum. Feragat etmem için müştekiler ile hiç görüşmedim, zaten ben ne müştekileri ne de açmış olduğum 190 davanın davacılarını tanımam kendileri Av. Tuncer Özyavuz ile temas halindeydiler, ben feragat yetkisi veren davacılardan bir tanesinin ve CHP üst yöneticisinin talimat yazısı gördüm, CHP İl örgütünün kaşesi vardı, mührünü hatırlamıyorum ”dedi.

CHP Üst Düzeyin Kişilerin talimatlarına rağmen devam etti.

CHP’li Eski Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Serdar Bayraktar, avukatların arazi ile ilgili feragatından önce avukatı azlettiği için konu ile ilgili yeniden İstanbul 4.İdare Mahkemesin Beşiktaş Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aleyhine dava açtı. İnşaat şirketi de davaya müdahil oldu ancak Mahkeme sonucunda Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Serdar Bayraktar davayı kazandı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINI CHP KAZANDI.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını son yerel seçimlerde CHP’nin kazanmasının ardından İBB. Hukuk İşleri Müdürlüğü CHP.li Meclis Üyesi Serdar Bayraktar’ın kazanmış olduğu davayı istinafa götürdü. İstinaf başvurusunda kendi CHP’li meclis üyesinin eski meclis üyesi olduğunu ve yetkisinin kalmadığını belirtti.

İşte! İBB’nin İstinaf itirazından notlar

 

İBB.YE KİM TALİMAT VERDİ.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında bu gibi konular için 2 kişinin talimatı gerekli. Bunlardan biri Genel Sekreter diğeri ise Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. Her halükarda İBB Belediye Başkanının haberi olmadan İBB Hukuk işlerinin İstinafa gitmesi zor.

Asıl Soru burada şu; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kendi partilisinin kazandığı davayı, davanın red edilmesi için neden istinafa götürdü. Kendi meclis üyesini neden sattı. Yoksa o da Üst Düzey birisinden mi talimat aldı.

Sahi Buradaki İmar Rantının arkasında Kimler Var.?

Kalın Sağlıcakla.

NOT: Yazının devamı gelecek