Haber-Ömer Şahin- 14 Ağustos 2017, Pazartesi günü ihalesi gerçekleştirilen ve 4 yılda tamamlanarak 2021’de teslim edilecek olan Maltepe Başıbüyük 305 Konutluk 2.Etap projesinde yer alan hak sahipleri Konut fiyatlarındaki Taksit ücretlerini pahalı buldu. Ödeyecek güçleri olmadığını belirten Hak Sahipleri Devletin gerekli adımları atmasını istedi.

Hak sahiplerinin imdadına Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz ve Ak Parti Maltepe İlçe Başkanı Mehmet Karadeniz yetişti.

 Hak sahipleri ile bir görüşme gerçekleştiren Milletvekili Boyraz, vatandaşların istek ve taleplerini not aldı. Ankara’ya döndüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye Ak Parti Maltepe İlçe Başkanı Mehmet Karadeniz ve Ak Parti Maltepe Belediye Meclis Üyesi Yakup Yıldız’da eşlik etti.

 Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz’ın başkanlığındaki Maltepe Heyeti, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Başıbüyük’te yaşanan sorunları anlattı ve Hak sahiplerinin talep ettiği taksitlerdeki indirim sorununun çözülebilmesi için destek istedi.

 Bakan Kurum, Maltepe Başıbüyük mahallesindeki 2.Etap konutlarının taksitlerinden 550 TL. İndirim yapılabileceği, 3 Bin 300 TL. Olan taksitin 2 Bin 750 TL. Ye çekilebileceğini belirtti. Fakat projenin diğer ayağı olan Maltepe Belediye Başkanlığına’da bu bilginin verilmesi gerekirdi. Bakan Kurum, Zaman kaybetmeden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı telefonla arayarak taksitlerin 2 Bin 750 TL. Ye indirildiğini belirtti. Proje ortağı Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın da kabulünden sonra Maltepe TOKİ 2.Etap konutların taksitleri 3 Bin 300 TL. Den 2 Bin 750 TL. Ye indirilmiş oldu.

Maltepe Başıbüyük Toki 2.Etapta Kaç Konut yapıldı.

İstanbul Maltepe, Başıbüyük Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Maltepe Belediyesi arasında imzalanan protokolle hayata geçirildi. Proje alanında riskli 935 yapıda 2.172 bağımsız bölüm bulunuyordu. 1. etapta 300 konut yapılarak hak sahiplerine teslim edildi.

2.etap’ta ise Projede yükseklikleri zemin+3, zemin+4 ve zemin+5 olan konutların 183’ü 2+1, 122’si ise 3+1 planında toplam 305 konut inşa edildi. Konutların hak Sahiplerine teslimi başladı.