Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Pamukova Ayvası Tanıtım Derneği (PAYDER), Pamukova Belediyesi ve Pamukova Kaymakamlığı tarafından düzenlenen festival, yöresel ürünlerin satışa sunulmasıyla başladı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın gösterisinin ardından gerçekleştirilen açılış törenine Pamukova Kaymakamı Recai Kartal, Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün, Söğütlü Belediye Başkanı Koray Oktay Özten, Sakarya büyükşehir Belediye Meclis üyesi ve Turizm Komisyonu Başkanı Recep Yeşil, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Pamukova Ayva Festivalinde açılış konuşmalarını yapan Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün Şunları belirtti;

“Bu yıl 4.sünü düzenlediğimiz Yöresel ürünler ve Ayva festivalimiz ile birlikte Milletçe el ele omuz omuza yürek yüreğe olduğumuz bugünlerde Kahraman Mehmetçiğimizi Barış Pınarı Harekâtında’ki başarısından dolayı kutluyorum.

Geçtiğimiz yıllarda bu kürsüler komşuluk hukukunun, kardeşliğin hiçe sayıldığı konuşmalara şahitlik etti.

Hâlbuki Geyve, Taraklı, Hemdek, Akyazı, Karapürçek, Karasu, Kocaali, Ferizli, Söğütlü, Sapanca, Arifiye, Serdivan, Erenler ve Adapazarı bizim

Yani sözün özü Allah yolunun divanesi kınalı Sakarya bizim...

Bu kardeşliğin mimarı olan Pamukova dışından gelmiş tüm kardeşlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Sakarya münbid topraklara sahip, mert insanlar memleketidir. Biz de bu ova olarak Allah ın bu lütfundan nasibimizi almışız.

Türkiye de yetişen ayvanın büyük bir kısmı burada üretiliyor, yaylalarımızda eşsiz aroması ile çileğimiz, ovalarımızda meyve ve sebzenin en güzeli bu verimli toprağın bağrından fışkırıyor.

Çalışkan Anadolu kadınımız binbir zahmetle ürettiği salçayı, turşuyu, tarhanayı satmak için bu günleri iple çekiyor.

Cefakâr çiftçimizin çocuk gibi özenle büyüttüğü sebze ve meyvenin ağızlardaki tadının yüzlerdeki gülümsemeye yansımasıyla bütün yorgunluğu gidiyor bugünlerde

Bu yılki festivalimizi geçen senelere nazaran daha da renklendirdik.

İl satranç federasyonu ile ortaklaşa satranç turnuvası düzenledik,100 satranç oyuncusu aileleriyle Pamukova’nız da şu anda. Model araba gösterileri ve uçurtma şenliği ile daha da zenginleşti etkinliğimiz.

Bizler gayretlerimizle bu günleri sadece üreticinin dört gözle beklediği günlerden çıkarıp tüm Türkiye’mizin beklediği günler haline getireceğiz” dedi.

İlçe Müftüsü Celil Şimşek'in bereket duası ettiğini törende, protokol üyeleri, yöresel ürünler ve ayvadan elde edilen ürünlerin sergilendiği stantları gezdi.

Konuşmalar sonunda yarışmalarda Ayva, üzüm ile en iyi Ayva tatlısı, en iyi enginar yemeği ve dağ çileği yapanlara ödülleri verildi. 

Yarın sonra erecek olan festivalde, davetlilere yöresel yemekler de ikram edildi.