İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi (İBB) İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, Ak Parti yönetimi zamanından bir arsa alımıyla İBB’nin 12 milyon dolar dolandırıldığını iddia etti.  İBB. İle yapılan pazarlığı ise Eski Ak Parti Maltepe İlçe Başkanı Av. Kamil Barkır’ın yaptığı iddia edildi.  Barkır’da konu ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

İBB’nin 2020 faaliyet raporunun görüşüldüğü Meclis toplantısında konuşan, İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, 2016’da İBB’nin aldığı bir arsayla ilgili belediyenin dolandırıldığını savundu.

‘BELEDİYEYİ YAKLAŞIK 12 MİLYON DOLAR DOLANDIRMIŞSINIZ’

Özkan şunları söyledi:

İsrafla ilgili öyle şeyler olmuş ki İBB’de bir işletmeci olsanız bu ihanete asla göz yummazsınız. Babanız malı olsa böyle hoyratça harcamazsınız. Bir örnek vermek istiyorum. Başkan bunu televizyonlarda defalarca anlattı ama ben bunun ne olduğunu anlayamadım, işin içine girince tüylerim diken diken oldu.

Bakın Başakşehir’de askeri bir arazi, bu arazi askeri alanının olduğu arazi. Bu alan vatandaşın özel mülkü, lejantlarda herhangi özel bir fonksiyonu yok. Askeri eğitim alanı diye gözüküyor ve bu alanı o dönem AK Parti’nin İlçe başkanı olan bir vatandaş müvekkillerinin vekâletiyle anladığım kadarıyla bir takım akçeli işler dönmüş.

İBB burayı niye alır kardeşim? Askeriyenin içindeki bir araziyi ne yapacaksınız? Bakın o dönem 13 milyon 396 bin dolar verilmiş. Bu para bugünün paralarıyla nerden baksanız 120 milyon lira civarında. Şimdi içinizde hukukçu arkadaşlar var, bakın bir ara Tevfik bey bize ‘bunlar malı götürüyor’ diye söylemişti. Avukat olan arkadaşlar size söylüyorum. Hanginizin hesabına 120 milyon para yattı?

Yok, böyle bir rakam ve bugün Türkiye Sinai Kalkınma Bankası ekspertizlerine yaptırılan tespitte yerin bugünkü güncel değeri 1 milyon 892 bin dolar. Yani belediyeyi yaklaşık 12 milyon dolar dolandırmışsınız kardeşim. Bu durum yemin ediyorum Sülün Osman’ın aklına gelmez. Sülün Osman’a bu dolandırıcılık rahmet okutturur. Öyle bir şey olabilir mi? Ne işinize yarayacak bu arazi arkadaşım, askeriyenin içinde bir alan. Fonksiyonu yok, ulaşımı da sadece kışlanın içinde. Yani hayvancılık yapıp inekleri otlatacağız deseniz belediyenin kendine ait daha fazla mera alanı var. Kamuoyunun bilgisine sunuyorum, konuyu inceleyince tüylerim diken diken oldu.”

Geçtiğimiz mart ayında konu basına yansımış, satın alma işlemi sırasında İBB ile pazarlığı, arazi sahiplerinin vekili, eski Ak Parti'li İBB meclis üyesi ve eski Maltepe ilçe başkanı avukat Kamil Barkır'ın yaptığı iddia edilmişti.

AV. KAMİL BARKIR’DAN SUÇ DUYURUSU

İddiaların odağındaki isim olan Eski ak Parti Maltepe İlçe Başkanı ve 2009-2013 yıllarında İBB. Meclis Üyeliği yapan Av. Kamil Barkır,  Sosyal Medya üzerinden yaptığı açıklama da olayı yalanlayarak konu hakkında Suç duyurusunda bulundu.

İŞTE! KAMİL BARKIR’IN PAYLAŞIMLARI