Haber/Ömer Şahin - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin Mayıs ayı birleşiminin 3.cü oturumu Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

İBB 2020 Faaliyet Raporu ile ilgili görüşlerini ifade eden konuşmacıların ardından, raporun oylanmasına geçildi. Faaliyet raporu için 121 kabul, 164 hayır oyu verildi. Ancak Yasa gereği 3/4 çoğunluk sağlanamadığı için Faaliyet Raporu onaylandı.

312 üyeden oluşacak İBB Meclisi’nde 4 MHP’li, 176 AK Partili olmak üzere Cumhur İttifakı’nın üye sayısı 180, Millet İttifakı da 119 CHP’li, 12 İyi Partili ve 1 de İBB Başkanı olmak üzere Toplam 132 üyeden oluşuyor.

Millet İttifakından İBB. Faaliyet raporlarının oylamasında 11 meclis üyesi fire verdi. Cumhur İttifakında ise Faaliyet raporları oylanmasında 16 meclis üyesi fire verdi.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye çalışmalarını ve faaliyetlerini beğenmeyip sürekli yanlış uygulamaları halka şikâyet etmesi ve ayrıca İBB. Yönetiminin iş ve işlem yapamaması ve yönetememesi nedeni ile zaman zaman ağır eleştireler de yapmasının akabinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının faaliyet raporlarına hayır oyu vereceğini deklare etti.

Buna rağmen Faaliyet raporları oylamalarında Cumhur İttifakı üyeleri 16 Fire verdi.

İstanbullular Cumhur İttifakında 16 fire veren meclis üyeleri ile Millet İttifakından 11 Fire veren meclis üyelerinin kimler olduklarını ve mazeretlerini öğrenmek istiyor.