habermarmara34 @ gmail.com

Daha geçen yıl 11 Temmuz 2017 Tarihinde bir yazı kaleme aldım.

http://www.habermarmara.net/yazar-baskanlik-secimlerinde-muhalefetin-cati-adayi-meral-aksener-48.html   Yazımızda, Ana muhalefet lideri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener’in 2019 Başkanlık seçimleri için anlaştığı iddialarını taşıdım.

Ve o yazımızda Başkanlık seçimlerine CHP, HDP, Meral Akşener Grubu, Abdüllatif Şener Grubu, Ahmet Türk ve diğerleri ittifak yaparak girmeyi planlıyor. Dedim. Ve daha da öteye giderek Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nunda bu ittifaka dışarıdan destek verebileceğini belirttim.

Yazımızı okuyan birçok okuyucumuz ve arkadaşımız durumun hiç öyle olmadığını ve Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak çıktığını ve eğer oylama 2.tura kalırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Muharrem İnce’nin yarışacağını belirttiler.

Değerli okuyucularımız yazdığımı yazının hala arkasındayım.

Evet, o zamanlar Parti Kurmamış olan Meral Akşener şu anda İyi Parti’yi kurarak Genel Başkanı oldu. Aynen o tarihte yazdığım gibi de CHP, İyi Parti, HDP, Abdüllatif Şener ve Ahmet Türk grubu ve diğerlerinin iş birliği yaptığını görmek bile yazımızın haklılığını ortaya koyuyor.

Evet, haklısınız belki Meral Akşener Cumhurbaşkanlığında Çatı Aday olmadı, Herkes kendi adayını çıkarttı ama birliktelikleri de aynen devam ediyor.

Ve ben yine CHP, HDP ve diğerlerinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Meral Akşener’i destekleyeceklerini düşünüyorum. Amaç her ne oy alacaksa Muharrem İnce, Meral Akşener’in onun azda olsa üzerinde bir oy alması

CHP’ye oy veren okuyucularımızın mümkün değil dediklerini de duyuyorum.

“Muharrem İnce varken niye İyi Parti Meral Akşener’e oy verelim, Onlar bizim adayımız Muharrem İnce’ye versin.”

Bence iddia edilen stratejiye göre eğer Meral Akşener diğer Partilerin Çatı Adayı olsa idi HDP seçmeninde çok büyük sorun çıkabilirdi. Dolayısı ile Kürt Seçmenin oyları için Ahmet Türk her ne kadar görevlendirilirse görevlendirilsin Milliyetçi Bir Meral Akşener’i HDP ve Kürt Seçmene dayatamazdı. ya da MHP'den İYİ PArtiye Geçen Milliyetçiler HDP'nin desteği ile sorun çıkarabilirdi.Belli ki bu ve bunun gibi sorunları gören bir üst akıl stratejiyi daha farklı hale getirmek için kolları sıvadı.

Peki, Nasıl bir strateji bu?

Meral Akşener’in çatı adayı olmasında sıkıntı gören üst akıl, seçimlerin 2.tura kalması halinde Muharrem İnce’nin değil de Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yarışa girmesi hazırlıklarını ilmek ilmek işlemeye başladı. CHP’nin bazı seçmenleri Milletvekilliği seçimlerinde HDP’ye bazı seçmenler ise oranı az bile olsa İyi Parti’ye oy verecek. Hedefleri ise hem HDP’nin barajı geçerek mecliste yerini alması hem de İyi Parti’nin fazla milletvekili çıkarması

Anlaşma böyle iken Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de bunun tam tersi olacak. HDP seçmeni ve CHP seçmenlerinin birçoğu ve diğerleri Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muharrem İnce’ye değil Meral Akşener’e oy kullanacak.

Hedefleri ise Meral Akşener’in Muharrem İnce’den fazla oy almasını sağlamak ve seçimler 2.tura kalırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Meral Akşener’in yarışmasını sağlamak.

Peki, HDP veya Kürt Seçmen böyle durumda Milliyetçi Meral Akşener’e nasıl oy verecek. İşte! Burada devreye HDP yöneticileri ve Ahmet Türk girecek ve Seçimlerin sonuçlarına göre yapılacak bir durumun olmadığını Cumhurbaşkanlığı yarışında Recep Tayyip Erdoğan ve Meral Akşener’in kaldığını ve Meral Akşener’in desteklenmesi gerektiğini anlatmak her halde zor olmayacak.

Peki, eğer seçimler 2.tura kalırsa Meral Akşener Kendisini destekleyen yapıyı ne yapacak.

Seçimlerin 2.tura kalması halinde Meral Akşener, Başkan yardımcısı olarak; Metin Feyzioğlu, Ahmet Türk, Yusuf Halaçoğlu, Abdüllatif Şener (değişebilir) ve Deniz Baykal’ı Başkan yardımcıları olarak açıklayarak seçimi almak için çaba sarf edecek.

Seçim sahalarında CHP Parti teşkilatları “Muharrem İnce’nin mitinglerinde neden yer almıyor?” ya da neden çalışmıyorlar diye kendi kendine soru soran CHP seçmenlerinden bazıları, bu yazıyı okuduklarında sebebini anlamış olacaklardır. Umarım

Bakalım, 24 Haziran’da neler olacak?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde planlarının işlememesi hesabı ile de bu İttifak birleşerek Milletvekilliği sayılarını çoğaltma gayretindeler. O yüzden ki CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi İttifak Yaparak her 2 partiyi baraj engelinde kurtardı. HDP’yi ise bilerek ittifak dışına bıraktı çünkü HDP’nin barajı geçmesi için daha önce denedikleri planı deneyecek ve HDP’yi barajı geçirmeye çalışacak.

Sevgiyle Kalın Dostça Kalın.

Saygılarımla