HABER/ÖMER ŞAHİN/İSTANBUL- Maltepe Belediyesinin m2’si 17 bin TL. Olan arsayı Takdir Komisyonu ve Encümen kararı ile m2’sini 5 bin 600 TL. Den satarak kamuyu zarara uğrattığı ortaya çıktı.

Maltepe Belediye Başkanlığı Takdir Komisyonu 2017 yılında 28 m2.lik yol fazlası alana M2.sini 5 bin TL. Belediye Encümeni ise M2.si 5 Bin 683 TL. Olarak satılması kararını aldı. 28.M2. lik kısım Belediye Encümenin almış olduğu kararla M2. 5 bin 683 TL’den satıldı. Ancak Satış işlemlerinde usülsüzlükler yaşandığı aslında 28 M2.lik alanın piyasa rayiç bedelinin M2 fiyatı 17 bin TL. Ortaya çıktı. 

Maltepe Belediye Başkanlığı M2 fiyatı 17 Bin TL. Olan yol fazlası alanı birilerine 5 bin 683 TL. Den satarak kamuyu zarara uğrattığı belirtildi. Yapılan hesaplamalara göre Kamu 325 bin TL. Zarar etti.

28 M2.lik alanın takdirini belirleyecek olan Takdir Komisyonunun bedel tespiti yaparken mevzuata göre yapmadığı, bedel tespiti ile ilgili herhangi bir dayanak maddesi bulunmadığı, rakamların neye göre hesaplandığı da belirlenemedi.

Maltepe Belediye Başkanlığı ve konusu suç teşkil edebilecek Konu ile ilgili Maltepe Kayakamlığı tarafından işlem yapması ve gerekmesi durumunda Cumhuriyet Başsavcılığına Suç duyurusunda bulunabileceği belirtildi. Ancak Maltepe Kaymakamlığının bu durum karşısında nasıl bir durumun sergilenip ne gibi işlemler yaptığı ya da yapacağı ise öğrenilemedi.