Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Tokat, Tarihi ve doğal güzellikleriyle hayran bırakıyor. Tokat’ta Yaklaşık 900 yıl öncesine dayanan ve oğuz Türklerinin 24 boyundan 8.si olan Büğdüz (BUGDUZ) boyunun ismini taşıyan Büğdüz Cami, MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut’un gayretleri neticesinde restorasyon çalışmalarına başladı.

Tokat’ın en eski camilerinden olan, yaklaşık 900 yıllık geçmişi bulunan ve Oğuz Türklerinin 24 boyundan 8. Sırada bulunan Büğdüz boyunun kullandığı Tarihi Büğdüz Cami MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut’un girişimleri sonucunda restore edilerek ibadete açılacak.

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, yaptığı açıklamada; ‘ Büğdüz Camisini 2018 yılında yerinde inceledikten sonra Ecdat yadigârımız Büğdüz Caminin onarımı ve ibadete açılması konusunda Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy bey’i ziyaret ederek durumu izah ettik. Ziyaretlerimiz sonucunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy başta olmak üzere Vakıflar Genel Müdürü Burhan Besler ve Tokat Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç beyin gayretleri ile ihalesi yapılarak restorasyon çalışmaları başladı. Emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum’ diye konuştu.

Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan yaklaşık 1 Milyon TL.ye mal olacak restorasyon çalışmalarının 12 ayda tamamlanması öngörülüyor.