Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, yazılı ve görsel basının Ankara temsilcileri ile Millî Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen iftarda bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akar yeni askerlik yasası, terörle mücadele, S-400 alımı, ABD ile yaşanan sıkıntılar, İdlib ve Fırat’ın doğusu konularında şu bilgileri verdi:

VATANIN KORUNMASI

Türkiye’nin çevresinde önemli gelişmelerin, çatışmaların, belirsizlik ve istikrarsızlıklar yaşanıyor. Ülkemiz, milletimiz için ne yapmamız gerekiyorsa, görevimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. 780 bin kilometrekare vatan toprağı, 462 bin kilometrekare “Mavi Vatan” ile bunların hava sahalarının korunması ve kollanması için faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.

S-400’DE GERİ DÖNÜŞ YOK

Türkiye’nin ciddi hava ve füze tehdidi altında. 82 milyon insanımızı ve ülkemizi korumak ve kollamak için hava savunma sistemi kurma ihtiyacımız açık. Bunun için tedbirler almak da bizim görevimiz. Alacağımız sistemler bizi saldırılardan koruyacak. Sadece savunma amaçlı. Başka bir işlevi yok, zaten yapamaz. Bundan niye rahatsız olunuyor ki.

S-400 eğitimleri için Rusya’ya bizim personel gönderdiğimiz gerçek. Bu rakamlar sürekli değişiyor. Her birinin ayrı bir özelliği var. Bunlar giderek eğitim almaya başladılar. Önümüzdeki aylarda da bu devam edecek. Önümüzdeki dönemde Rusya’dan da askerler Türkiye’ye gelebilir.

Biz “S-400 konusunda anlaşma bitti” (S-400 done deal) diyoruz. Amerikalılar “Hiçbir anlaşma bitmiş bir anlaşma değildir. Oldu bitti diye bir anlaşma yoktur. (No deal is a done deal)” diyorlar.

(“S-400 nedeniyle yaptırımlar konuşuluyor. Yaptırımlara karşı Kürecik, İncirlik koz olarak kullanılabilir mi?” sorusuna yanıt olarak) Biz her duruma göre hazırlık yapıyoruz. Görüşmeler sürüyor, bunların hepsi masada.

S-400- F-35 FARKLI

Türkiye’nin S-400 tedarikinin F-35 müşterek savaş uçağı projesine bağlanmaya çalışılmasını anlamakta zorlanıyoruz. F-35 ortaklık protokolünün herhangi bir yerinde ‘Ortaklardan biri S-400 alırsa ortaklıktan çıkarılır’ diye bir madde var mı? Türkiye Cumhuriyeti Devleti ortaklıkla ilgili ortaklık paylarını hiç aksatmadan ödeyen ülke. Ortak üretim çerçevesinde bize sipariş verilen malzemeler var. Bu malzemeleri de zamanında aksaksız ve eksiksiz olarak üreten ülke. Bunu da yaptık.Peki biz ortak olarak başta ne yapacağız.

F-35 PROJESİ

F-35 projesinin devam ediyor. 4 uçak bize teslim edildi, 4 pilotumuz var şu anda ABD’de, 47 astsubayımız var bakım hizmetlerini yapıyor. Kasım ayında iki uçak gelecek. Bu uçaklar geldiğinde konuşlanacakları yer Malatya hava üssü. Oradaki inşaatlar da planlandığı şekilde devam ediyor. Beklentimiz var doğal olarak F-35 programının da planlı bir şekilde yürümesi, yürütülmesi.

Rusya’dan da askerler gelebilir

Basının Ankara temsilcileriyle iftarda bir araya gelen Akar, soruları yanıtladı. Kara, hava ve denizde vatanımızın korunması için çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirten Akar, Türkiye’nin ciddi olarak füze tehdidi altında olduğunu söyledi. Akar, “82 milyonu korumakla görevliyiz” dedi. Akar, “Önümüzdeki dönemde Rusya’dan da askerler Türkiye’ye gelebilir” diye konuştu.

F-35 programı planlı yürütülmeli

ABD ile yaşanan S-400 gerilimine değinen Akar, “Biz ‘S-400 konusunda anlaşma bitti’ diyoruz. Amerikalılar ‘Hiçbir anlaşma bitmiş bir anlaşma değildir’ diyorlar” ifadelerini kullandı. Akar, F-35 konusunda da, “Proje devam ediyor. 4 uçak bize teslim edildi, 4 pi-lotumuz var şu anda ABD’de. Beklentimiz F-35 programının planlı bir şekilde yürütülmesi” dedi.

Rusya:Anlaşma tamam

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin S-400 konusunda yaklaşımını olumsuz bulduklarını belirtti. Peskov, “Ankara’nın da ifade ettiği gibi S-400 anlaşması bitmiş, tamamlanmış bir anlaşmadır” dedi.

Irak’la ortak operasyon

Biz başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne son derece saygılıyız. Fakat Kandil, Karacak orada durduğu, Sincar’da teröristler olduğu sürece Iraklı dostlarımızın bize anlayış göstermesini bekliyoruz. Konuyla ilgili Iraklı muhatabıyla verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Irak Başbakanı’nın Türkiye ziyaretindeki heyetle de görüştük. Önümüzdeki günlerde bunun devamının gelmesini bekliyoruz. Biz onlara üç operasyon formülü önerdik. Birincisi siz yapın dedik. İkincisi birlikte yapalım, biz size destek verelim dedik. Üçüncüsü de biz yapalım, bunu bir egemenlik konusu olarak görmeyin dedik. Türkiye olarak teröre karşı işbirliğine hazırız.