ÖZEL HABER/ÖMER ŞAHİN/İSTANBUL- Maltepe Belediye Başkanlığı görevlileri hakkında Mülkiye Müfettişlerinin ön incelemesi sonunda hazırlanan raporlar teftiş Kurulu Başkanlığına sunuldu. Teftiş Kurulu Başkanlığı Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve 7 kişi hakkında yargılanmaları için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Soruşturma İzni istedi. Soylu, Maltepe Belediye Başkanı ve 7 Kişi hakkında Soruşturma izni verdi.

Maltepe Belediye Başkanlığının Altıntepe Mahallesi Öz çiçek sokak üzerindeki merdivenli yola ‘Yanan ve Yıkılan yapılar formu’ düzenleyerek yıktı. Yıkılan söz konusu merdivenli yol ile ilgili olarak bölgede oturan ve mağdur olan vatandaşlardan Maltepe Belediye Başkanlığına çok sayıda şikâyet başvuruları yapılarak ihbarlarda bulunuldu. İhbarlara rağmen, bu yol üzerinde kırılan beton ve molozların yol üzerinde bırakıldığı, alternatif geçiş yolu yapılmadığı, inşaat atıkları ve molozların bulunduğu yola uyarıcı işaret ve levhaların konulmadığı ve emniyet şeridinin çekilmediği gibi umumun sağlık ve selameti için güvenlik tedbirleri almadığı, S. Sarı isimli bayanın bu sokak üzerinde yürürken yıkılan inşaat atıklarına takılıp düşmesi sonucunda hayatını kaybettiği, bunun üzerine Maltepe Belediye görevlilerinin görevlerini ihmal ettiği vs. sebeplerle Mülkiye müfettişlerinin yazmış olduğu rapor İçişleri Bakanlığına sunuldu.

Belediye Başkanı Ali Kılıç Savunmasında: ‘Benim İmzam Yok. Ben Sorumlu olamam’

İddiaya göre Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç savunmasında ‘Benim İmzam Yok’ diye kendini kurtarmaya çalıştı.

İçişleri Bakanlığı ‘Yargılansınlar’

Teftiş Kurulu Başkanlığının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’ya sunduğu raporda ‘ Merdivenli yol üzerindeki kırılan beton ve molozların yol üzerine bırakıldığı, alternatif geçiş yolu yapılması, inşaat atıkları ve molozların bulunduğu yola uyarıcı işaret ve levhaların konuşması ve emniyet şeridi çekilmesi gibi umumun, sağlık ve selameti için güvenlik tedbirleri almak yerine, işlemlerin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Yapı Kontrol Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü arasında yapılan yazışmalarla geçirildiği, ilgili müdürler ve bağlı oldukları Belediye Başkan Yardımcıları tarafından yerinde ve gerekli fiziki tedbirlerin alınmadığı ve bu sokak üzerinde yaşayan vatandaşların taleplerinin yerine getirilmeyerek mağdur edildikleri, Belediye Başkanı Ali Kılıç’ında yetki ve sorumluluğu dikkate alarak Müdürlükler arasında koordinasyonu sağlamadığı, vatandaşların mağduriyetini gidermeye yönelik işlem yapılmasına temin etmediği, dikkat ve özen yükümlülüğünün gereğince yerine getirilmediği, görevini ihmal ettiği anlaşıldığından,

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Yapı Kontrol Müdürlüğünden sorumlu Eski Başkan Yardımcısı Sinan Çetiz, Zabıta Müdürlüğünden sorumlu Eski Başkan Yardımcısı Ömer Ekşioğlu, Eski Yapı Kontrol Müdür Vekili Geysu Oğuztürk, Eski Zabıta Müdürü Apdullah Gezer, Eski İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Haydar Battal ve Tekniker Canan Demir Hakkında Soruşturma izni verilerek yargılanmalarının önü açıldı. Bir Kişi Hakkında da Soruşturmaya izin vermedi.