Özel Haber/Ömer Şahin/İstanbul Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası'na makam aracıyla seyir hâlinde iken kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit edilen Ali Gaffar Okkan’ın ismini bir parka vermek isteyen Kartal Belediyesi Şehidin adını, rütbesini ve doğum tarihini bile düzgün yazamayarak şehidin kemiklerini sızlattı.

Kartal Belediyesi İlçesinde Karlıktepe mahallesindeki bir parka Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın isminin verildiği bir tabela dikti. Ancak Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan İsmi tabelaya;  Gaffar Okkanparkı,  rütbesi Polis Memuru, Doğum tarihi ise 1882 olarak yanlış yazdı. Parka isim verirken Şehit bile diyemeyen ve bütün hikâyesini yanlış yazan Kartal belediyesi tepki ile karşılandı.

İŞTE! OLMASI GEREKEN

ŞEHİT ALİ GAFFAR OKKAN PARKI

EMNİYET MÜDÜRÜ

DOĞUM TARİHİ: 1952 ÖLÜM TARİHİ: 2001

Gaffar Okkan kimdir, ne zaman Şehit edildi?

Ali Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 yılında dünyaya geldi. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne Komiser Yardımcısı olarak atandı. 1997 Emniyet Müdürleri Kararnamesi ile Diyarbakır'a atandı. Halkla emniyet güçlerinin göz göze bile gelmediği dönemde görevine başladı. Gaffar Okkan, halk ile emniyet güçlerinin arasındaki bağı öyle bir güçlendirdi ki vefatında esnaf kepenk kapattı. Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası'na makam aracıyla seyir hâlinde iken kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit edildi.

İŞTE! O PARKTAKİ TABELA