Aşağıda, Önce Memleket Haber sitesinde 15 Nisan 2019 tarihinde yayınlanan Niksar Belediyesi ile ilgili “Seçim öncesi 150 Proje açıklayan Niksar Belediye Başkanı Seçim Sonrası Acil Nakit lazım dedi.” Başlığı ile ve bu başlığa uygun bir atasözü olan “Ayranı Yok içmeye Atla Gider S*çmaya” manşet başlığı ile yayına verdiğimiz haber metnine Niksar Belediye Başkanı tarafından Niksar noterliğinin 03067 yevmiye numarası ile 19.04.2019 tarihinde gazetemize tekzip gönderildi. Haberimizde haklı olduğumuzu inandığımız için tekzibi yayınlamadık.

Çünkü haberimizde 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde tekrar Ak Parti Belediye Başkanı Adayı olarak açıklanan Özdilek Özcan’ın, Seçim çalışmaları boyunca 210 Milyon Euro değerinde 150 proje açıklaması ile vatandaşlardan oy aldığını ancak İkinci dönem yeniden Niksar Belediye Başkanı seçilmesi sonrasında sosyal medya hesabından bir mesaj yayınlayarak, vatandaşları belediyedeki işlerin devam edebilmesi için acil nakit girişine ihtiyaç olduğunu belirterek su satın almaya davet etmesi İnternet Haber Sitesinde Bir atasözü olan “Ayranı Yok içmeye Atla Gider S*ıçmaya” sözü ile manşete taşınmıştı.

İşte! Başkanın Seçim Sonrası Attığı O Mesaj;  

 

Bunun üzerine Niksar Belediyesinde Basın Yayından sorumlu olduğunu bildiğimiz Mehmet Türkü adındaki kişi ile yapmış olduğumuz görüşmede haberin yanlış olmadığını eğer haber metnimizin içerisinde yanlış bilgiler var ise doğru olanı tarafımıza gönderildiği takdirde yayınlayabileceğimizi söyledik. Mehmet Türkü’de haber metninde bir sorun olmadığını ancak atılan atasözünün bir belediye başkanı için atılamayacağını beyan etti. Ve sadece Tasarımda Kullandığımız atasözünün çıkarılması gerektiğini belirtti.

 Noter kanalı ile gönderilen tekzip kararını yayınlamadık.

Bunun üzerine Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan Niksar Sulh Ceza Hâkimliğine Başvurarak tekzibin yayınlanmasını istedi. Niksar Sulh Ceza Hâkimliği de 14.05.2019 tarih 2019/208 D.iş sayılı kararı ile tekzibin yayınlanmasına karar verdi. Bizlerde Mahkemenin tekzip talebine karşılık bir üst mahkeme olan Tokat Sulh Ceza Hâkimliğine başvurarak itiraz ettik.

İtirazımızı değerlendiren Tokat Sulh Ceza Hâkimliği yapmış olduğumuz itirazı 12.06.2019 tarih ve 1688 D. İş numarası ile verdiği kararla itirazımızı ret ederek Tekzip kararının yayınlanmasını hükmetti.

Önce Memleket Gazetesi olarak tarafsız, ilkeli ve cesur habercilik anlayışı ve hukuk kurallarına ve hukuka olan inancımız ve güvenimizden dolayı Mahkemenin kararına uyarak bu tekzip metnini yayınlıyoruz. Okuyucularımızdan aşağıdaki bu tekzibi bu bilgiler eşliğinde okumalarını rica ediyoruz.

 “TEKZİP METNİ”

15.04.2019 tarihinde (oncememleket.com) adlı internet sayfanızda “AYRANI YOK İÇMEYE ATLA GİDER S*ÇMAYA” manşeti ile hem Niksar Belediye Başkanlığının hem de kendi kişilik haklarımı ve itibarımı zedeleyici nitelikte ağır hakaret içeren bir yayın yapılmıştır.

(oncememleket.com) adresinde 15 Nisan 2019 tarihinde paylaşılan içerikler hem Niksar Belediye Başkanlığı hem de Belediye Başkanı olarak şahsım hakkında mesnetsiz bir şekilde ağır hakaret içermektedir ve siyasi kariyerimi karalamaya yönelik bir eylemdir.

Oysa paylaştığınız içerikte yaptığımız değerlendirme ve tespitlerin gerçeklikle, objektif habercilikle, basın meslek ilkeleri ile bağdaşır hiçbir yanı yoktur. Gazetecilik mesleğinde herhangi bir haber ve özellikle kamuoyu önünde söylenecek sözün iyice tartılıp biçilerek ve kamuoyunda doğuracağı sonuçlar nazara alınarak etik ve meslek kurallara uygun bir şekilde harekete edilmesi gerekir. Söz konusu yazıda basın meslek etiği hiçe sayılmıştır. Sonuç olarak da hem kişilik haklarıma ağır saldırıda bulunulmuş hem de kamuoyu yanıltılmıştır. Kötü niyetle yazıldığı açıkça belli olan ve ağır hakaret içeren bu haberin yazılışı ve yayınlanışı tamamen Niksar Belediye Başkanlığını ve Niksar Belediye Başkanı olarak Şahsımı karalamaya ve yönelik toplum önünde itibarsızlaştırmaya yöneliktir. Bu hakaret içeren yazının Basın Kanunu çerçevesinde düzeltilmesini talep ederim. 18.04.2019

 Özdilek Özcan

Niksar Belediye Başkanı