ÖMER ŞAHİN/İSTANBUL 23 Haziran Seçimlerinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Ekrem İmamoğlu Kazandı Ancak İBB Meclis çoğunluğunu Ak Parti Kazandı. Başkan Ekrem İmamoğlu’nun ve CHP ekibinin meclis çoğunluğunu alabilmek için Kulis çalışmaları yaparak Ak Parti Meclis Üyelerine Birebir blokaj yaparak CHP’ye transfer edilmesi ile ilgili çalışmalar başlatıldı.

Kulislerde hep bu konu konuşuldu ama hep gizli kapaklı, sessizce konuşuldu. Konuşulandan öte yine bizlere ulaşan bilgilere göre İBB Ak Partili meclis üyelerinin yakın akrabalarına bile bu konu anlatılarak baskı uygulanması istendi.

İddiaya göre; Ak Partili İBB Meclis Üyelerinden bazıları CHP’ye geçmeleri durumunda Halk tarafından tepki toplanacağını ve bu da siyasi hayatının sonu olabileceğini düşünerek karamsar davrandı. Ali Babacan’ın yeni Parti kurma söylemleri ile birlikte Ak Partili İBB meclis üyeleri için yeni bir model üzerinde duruldu.

Ali Babacan’ın yeni partiyi kurması sonrasında Ak Partili İBB Meclis üyelerinden 28 kişinin bu partiye geçeceği diğer 4 kişinin ise CHP’ye katılacağı belirtildi.

Böylelikle Ak Partinin İBB Meclisi üzerindeki çoğunluğu alınması hedeflendi.

Şu anda Cumhur İttifakının 185 Millet İttifakının ise 132 Meclis Üyeleri bulunuyor. Eğer konuşulduğu gibi 28 meclis üyesi Babacan’ın yeni kuracağı partiye, 4 meclis üyesi de CHP’ye katılırsa o Zaman İBB meclis Aritmetiği değişerek Millet İttifakı 136, Babacan’ın yeni Kuracağı parti 28, Ak Parti İse 153 meclis üyesi ile temsil edecek. Cumhur İttifakının İBB’deki meclis çoğunluğu da tarihe karışacak.

İBB’de 28 Meclis üyesi ile Ali Babacan’ın yeni kuracağı parti Kilit noktada bulunacak. Millet İttifakı ile anlaşırsa Ali Babacan’ın yeni kuracağı parti ve Millet İttifakı Meclis üyesi toplamı 164 Cumhur İttifakı ise 153 Meclis üyesi kalacak. Böylelikle Ak Partinin Meclis çoğunluğunu kaybedilmesi hedeflenecek

Ak Parti gerek 16 yıllık iktidarın verdiği yorgunluk, gerekse içeride birtakım çatışmaların, taleplerin bazen yerine gelip bazen yerine gelmemesinden dolayı kırgınlıklar, çekişmeler giderek arttı. Bu Sebeple sıkıntılarda arttı. Bakalım Ak Parti Bu çalışmalara karşı nasıl bir planlama yapacak.